A Hazard and Operability (HAZOP) vizsgálat egy strukturált és szisztematikus módszer, hogy azonosítsa a lehetséges eltéréseket (mi történhet rosszul a folyamatban), vizsgálja meg a következményeket (melyek az eltérések valószínű kimenetelei és hatásai) és tegyen javaslatokat a biztosítékokra (mit lehet tenni az eltérések elkerülése, vagy csökkentése érdekében). Magát az elemzési technikát eredetileg a kémiai folyamatok vizsgálatára fejlesztették ki (Process-HAZOP) azonban később kiterjesztették más típusú összetett rendszerekre, műveletekhez (Procedure-HAZOP, Human-HAZOP, Cyber-HAZOP) is.
A Layers of Protection Analysis (LOPA) technika azonosítja a kiválasztott, nagy kockázatú forgatókönyveket a HAZOP elemzési fázisból, eseménygyakoriságokat rendel a független védelmi rétegek meghibásodásának okaihoz és valószínűségeihez. Ily módon a LOPA félkvantitatív képet nyújthat, hogy „mennyire biztonságos az elég biztonságos”, amely aztán felhasználható a SIL meghatározásához.
A SIL a Safety Integrity Level (biztonságintegritási szint) rövidítése és konkrétan azt mutatja meg, hogy milyen bizonyossággal rendelkezünk arról, hogy egy biztonsági rendszer azonnal leáll. Besorolására négy szint létezik (SIL1-től SIL4-ig), amely utóbbi követeli meg a legszigorúbb intézkedéseket, a legnagyobb kockázat miatt.